Dec 26, 2025 השאר הודעה

טיטניום דרגה 5 לעומת דרגות טיטניום אחרות: מאפיינים, חוזק ומבחר

מערכת דירוג טיטניום בקצרה

ציוני טיטניום מתחלקים לשתי משפחות. דרגות 1-4 טהורות מבחינה מסחרית הן טיטניום לא מגוגת שחוזקו נשלט בעיקר על ידי תכולת חמצן וברזל ביניים, עם גבולות שנקבעו על ידי ASTM B265. ציונים סגסוגת להוסיף אלמנטים כגון אלומיניום ונדיום; דרגה 5 (Ti-6Al-4V), דרגה 9 (Ti-3Al-2.5V) ודרגה 23 (Ti-6Al-4V ELI) הם המפורטים ביותר. בסין מוצרי הגיליון, הלוח והרצועה המקבילים מכוסים על ידי GB/T 3621, וסגסוגות שתלים רפואיים עומדות בתקן ISO 5832-3. כל ערך חוזק המצוטט במאמר זה הוא מינימום עבור מוצר חישול לפי ASTM B265 אלא אם כן מצוין שם תקן אחר.

 

דרגה 5 (Ti-6Al-4V, UNS R56400): סגסוגת אלפא-ביתא של סוס העבודה

דרגה 5 היא סגסוגת אלפא-בטא: אלומיניום מייצב את שלב האלפא וונדיום מייצב את שלב הבטא, וזה מה שהופך את הסגסוגת לניתנת לטיפול בחום. טווח ההרכב שלו לכל ASTM B265 הוא Al 5.5-6.75%, V 3.5-4.5%, Fe פחות או שווה ל-0.40% ו-O פחות או שווה ל-0.20%. במצב חישול הוא מספק חוזק מתיחה מינימלי של 895 MPa, חוזק תפוקה מינימלי של 828 MPa ו-10% התארכות, עם טווח שירות מעשי של בערך -210 מעלות עד 400 מעלות. טיפול בחום יכול להעלות את החוזק עוד יותר בקטעים מתחת לכ-25 מ"מ; יכולת ההתקשות מוגבלת, כך שחלקים עבים יותר עשויים שלא לפתח תכונות מלאות.

 

דרגה 5 ריתוכים היטב כאשר משתמשים בחוט מילוי מסוג ELI ובמיגון גז אינרטי-קפדני, והוא חם-נוצר בקלות. היווצרות קרה מוגבלת בהשוואה לדרגות CP. שימושים טיפוסיים כוללים חלקי מבנה ומחברים של מטוסים, רכיבי לחץ-גבוהים, חומרה ימית ומוצרי ספורט-יוקרתיים שבהם יחס החוזק-ל-חשוב.

Grade 5 (Ti-6Al-4V, UNS R56400)

טהור מסחרי כיתות 1-4: קורוזיה ראשונה, חוזק שני

דרגות CP הן סגסוגות אלפא חד-פאזיות-. ההבדל הכימי שלהם הוא בעיקר חמצן וברזל: בדרגה 1 יש O פחות או שווה ל-0.18% ו-Fe פחות מ- או שווה ל-0.20%, לדרגה 2 יש O פחות או שווה ל-0.25% ו-Fe פחות או שווה ל-0.30%, בדרגה 3 יש O פחות מ-או שווה ל-0.35% או שווה ל-0.35% ו-Fe, פחות מ-0. פחות או שווה ל-0.40% ו-Fe פחות או שווה ל-0.50% לכל ASTM B265. חוזק מתיחה מינימלי עולה אפוא מ-240 MPa (דרגה 1) ל-345 MPa (דרגה 2), 450 MPa (דרגה 3) ו-550 MPa (דרגה 4).

 

דרגה 1 היא הגמישה ביותר במשפחה ונמצאת בשימוש נרחב עבור מחליפי חום צלחות, כלים מרופדים וחלקים נמשכים- עמוקים. דרגה 2 היא דרגת ה-CP המצוינת ביותר עבור מפעלים כימיים, צנרת מי ים וציוד מפעלי אקונומיקה-: היא משלבת חוזק שימושי עם עמידות יוצאת דופן לכלור רטוב וכלוריד חם, וזו הסיבה שמערבלי כלור דו-חמצני, צינורות ומחברים במפעלי אקונומיקה מודרניים הם בדרך כלל דרגה 2. דרגה 3 ו-4 ללא מתן ביצועים גבוהים יותר של הלחץ במשפחת ה-CP. כלי שיט ואביזרים ימיים.

 

כיתה 23 (Ti-6Al-4V ELI) וכיתה 9: שני שכנים מיוחדים

דרגה 23 נושאת את אותה תכולת אלומיניום ונדיום כמו דרגה 5, אך מיוצרת עם ביניים נמוכות במיוחד: החמצן מוגבל ל-0.13% במקום 0.20%, עם שליטה הדוקה יותר על ברזל ושאריות אחרות. התמורה היא קשיחות שבר וגמישות טובה יותר בטמפרטורה נמוכה ומבנה מיקרו נקי יותר עבור יישומי שתלים. ISO 5832-3 מכסה דרגה 23 עבור שתלים כירורגיים, ו-ASTM B265 מכסה את צורת המוצר. אל תתייחסו לדרגה 23 ולדרגה 5 כאל ניתנות להחלפה: גרסת ה-ELI עולה יותר והיא מצוינת היכן שהקשיחות, חיי העייפות והתאימות הביולוגית הם קריטיים, בעוד שדרגה 5 נותרה הבחירה ההנדסית הכללית.

 

דרגה 9 (Ti-3Al-2.5V, UNS R56320) יושבת בין דרגות CP לדרגה 5 עם חוזק מתיחה מינימלי של 620 MPa ויכולת גיבוש וריתוך בקור טובים יותר באופן ניכר. זוהי בחירה נפוצה עבור צינורות הידראוליים, תעלות תעופה וחלל ומסגרות אופניים שבהן חוזק מתון חייב לשלב עם עיצוב קל.

 

טבלת השוואה-בצד-

הטבלה שלהלן מפרטת ערכי מינימום חישול לכל ASTM B265 עבור גיליון, צלחת ורצועה; דרגה 23 עומדת בנוסף בתקן ISO 5832-3 עבור יישומי שתלים. השתמש בו כמסנן ראשון, ולאחר מכן אשר מול תעודת הטחינה של האצווה בפועל.

צִיוּן UNS מגבלות הרכב מפתח (לפי ASTM B265) UTS min (MPa) YS min (MPa) דקות התארכות (%) יישומים אופייניים
1 R50250 O פחות או שווה ל-0.18%, Fe פחות או שווה ל-0.20% 240 170 24 מחליפי חום לצלחות, חלקים-לעומקים, אנודות
2 R50400 O פחות או שווה ל-0.25%, Fe פחות או שווה ל-0.30% 345 275 20 מפעל כימי, צנרת מי ים, מפעלי אקונומיקה
3 R50550 O פחות או שווה ל-0.35%, Fe פחות או שווה ל-0.30% 450 380 18 מכלי לחץ, ציוד ימי ותעשייתי
4 R50700 O פחות או שווה ל-0.40%, Fe פחות או שווה ל-0.50% 550 483 15 מחברים, מכשירים רפואיים (לא-שתלים), תעשייתיים
5 R56400 Al 5.5-6.75%, V 3.5-4.5%, O פחות או שווה ל-0.20%, Fe פחות או שווה ל-0.40% 895 828 10 מבנה תעופה וחלל, מחברים,-רכיבים בעלי חוזק גבוה
9 R56320 Al 2.5-3.5%, V 2.0-3.0% 620 483 15 צינורות הידראוליים, תעלות תעופה וחלל, מסגרות לאופניים
23 R56407 Al 5.5-6.5%, V 3.5-4.5%, O פחות או שווה ל-0.13% (ELI) 895 828 10 שתלים כירורגיים (ISO 5832-3), רכיבים קריוגניים

 

עמידות בפני קורוזיה, יכולת צורה, ריתוך ועלות

עמידות בפני קורוזיה

ברוב המדיות המימיות, דרגות ה-CP מציגות עמידות בפני קורוזיה שווה או מעט טובה יותר מדרגה 5. דרגה 5 יוצרת סרט פסיבי יציב ומתפקדת היטב בחומצות מחמצנות ובסביבות כלוריד רבות, אך בחומצות מפחיתות חמות ובשירותי כלוריד המועדים לחרקים, דרגות ה-CP הן המפרט הבטוח יותר. דרגה 2, למשל, חסינה למעשה בפני כלור רטוב בין 10 מעלות ל-80 מעלות בערך, וזו הסיבה שהיא שולטת בצנרת ובמיקסרים של צמח ההלבנה-.

 

יכולת צורה

דרגות CP, במיוחד דרגות 1 ו-2, נוצרות בקלות וניתנות למשיכה עמוקה, לסובב ולכופף בהפרשות צנועות. לדרגה 5 יכולת היווצרות קרה מוגבלת והיא נוצרת בדרך כלל חם-; יש לתכנן את התנהגות הקפיצה וההתפרצות שלו בכלים וסיכה.

 

רְתִיכוּת

שתי המשפחות רותכות, אבל הכללים שונים. דרגה 2 היא בין דרגות הטיטניום הקלות ביותר לריתוך והיא משמשת לעתים קרובות לצנרת כימית מרותכת. דרגה 5 זקוקה לחוט מילוי תואם או ELI, ניקוי משטח יסודי ומיגון קפדני על גז אינרטי-; עם המדדים האלה הוא נותן ריתוכים קוליים, רקיעים, למרות שמאפייני -אזור הריתוך עשויים לרדת מתחת לחוזק המתכת-בסיס בקטעים עבים.

 

עֲלוּת

דרגה 5 עולה בדרך כלל יותר מדרגות CP בגלל רכיבי סגסוגת ועיבוד נוסף. דרגה 23 (ELI) נושאת פרמיה נוספת המונעת על ידי-בקרת ביניים ועקיבות- רפואית נמוכה. דרגה 2 היא ברירת המחדל הכלכלית עבור חובת קורוזיה; דרגה 1 עולה באופן דומה ומחליפה מעט חוזק ליצירתיות מקסימלית.

 

מדריך החלטות לבחירת חומר

עבדו על חמשת הבדיקות הללו לפי הסדר, ולאחר מכן השוו עלויות וזמינות במלאי.

שתל רפואי או מרכיב קריוגני?השתמש בדרגה 23 (Ti-6Al-4V ELI) לפי ISO 5832-3, עם חמצן מוגבל ל-0.13%.

 

עומס מבני גבוה בטמפרטורה בינונית?השתמש בדרגה 5 (Ti-6Al-4V); לאשר את עובי הקטע מול מגבלות הטיפול בחום שלו.

 

חובת קורוזיה מימית (מי ים, כלור רטוב, כלורידים, חומצות)?השתמש בכיתה 2; בחר בדרגה 1 כאשר משיכות והיווצרות שולטים, כמו במחלפי חום צלחות.

 

צריך יותר חוזק מדרגה 2 תוך שמירה על ביצועי קורוזיה של CP?השתמש בדרגה 4 עבור מחברים ו-חלקים תעשייתיים עמידים בפני שחיקה.

 

צינורות דקים-שחייבים להתכופף ולרתך בקלות בחוזק בינוני?השתמש בדרגה 9 (Ti-3Al-2.5V).

 

כאשר ציון מועמד עונה על יותר ממסלול אחד, החליטו על היצע ועלות: דרגה 2 ודרגה 5 שולטות בזמינות המלאי ברחבי העולם, בעוד שדרגות 23 ו-9 דורשות בדרך כלל זמן אספקה ​​וכמויות מינימליות.

 

Titanium Grade 2

אנחנו מפעל מיוחד המתמקד במחקר ופיתוח וייצור של מוצרי טיטניום וסגסוגת טיטניום. מצוידים במתקני ליבה כגון תנורי ואקום קשת רימלט (VAR), מכונות פרזול מהירים, מפעלי גלגול מדויקים ומרכזי עיבוד CNC, אנו מסוגלים לייצר מגוון שלם של מוצרים כולל לוחות טיטניום, צינורות, סורגים, חוטים ופרזים מדויקים. אנו מיישמים בקרת איכות קפדנית לאורך כל התהליך מחומרי גלם ועד למוצרים מוגמרים. המעבדה שלנו מצוידת במכשירי בדיקה כגון ספקטרומטרי פליטה אופטיים (OES), מכונות בדיקה אוניברסליות וגלאי פגמים אולטראסאונדים, המבטיחים שהרכב המוצר, התכונות המכניות והאיכות הפנימית עומדים במלואם בתקנים בינלאומיים כגון ASTM, AMS ו-GB/T. אנו מחויבים לספק פתרונות טיטניום-בעלי ביצועים גבוהים,-דיוק גבוה ושירותי שרשרת אספקה ​​אמינים ללקוחות גלובליים בתעשיות התעופה והרפואה, הכימיקלים ותעשיות מוצרי הצריכה הגבוהות-.

 

שאלות נפוצות

שאלה 1. האם כיתה ה' זהה לכיתה 23?

לא. שניהם Ti-6Al-4V, אבל דרגה 23 היא גרסת ה-ELI (אינטרסטיציאל נמוך במיוחד) עם חמצן מוגבל ל-0.13% במקום 0.20%. דרגה 23 מצוינת עבור שתלים כירורגיים לפי ISO 5832-3 ולשירות קריוגני; זה עולה יותר ואינו מהווה תחליף לכיתה ה' בהנדסה כללית.

 

שאלה 2. איזו דרגת טיטניום היא הטובה ביותר למי ים?

עבור צנרת, מחליפי חום ומיכלים, דרגה 2 היא הבחירה הרגילה בגלל השילוב שלה של עמידות בפני קורוזיה, יכולת ריתוך ועלות. דרגה 5 משמשת עבור מחברי מי ים וסוגריים מבניים שבהם החוזק הוא הדרישה השולטת.

 

שאלה 3. מהן חוזק המתיחה בפועל של כיתה 5 וכיתה 2?

מינימום חישול לפי ASTM B265: לדרגה 5 יש מתיחה של 895 MPa ותפוקה של 828 MPa; לדרגה 2 יש מתיחה של 345 MPa ותפוקה של 275 MPa. יש לאשר תמיד עם תעודת הטחנה, מכיוון שהערכים בפועל משתנים בהתאם לצורת המוצר ולטיפול בחום.

 

שאלה 4. האם ניתן לרתך טיטניום דרגה 5?

כֵּן. השתמש בחוט מילוי תואם או ELI, נקה את אזור המפרק ביסודיות והגן על אזור הריתוך באמצעות מיגון גז אינרטי. ריתוכים תקינים וגמישים כאשר תנאים אלה מתקיימים; היווצרות קרה של דרגה 5, לעומת זאת, מוגבלת.

 

שאלה 5. איזו כיתה הכי זולה?

בין הציונים הנפוצים, דרגה 2 היא ברירת המחדל הכלכלית לשירות קורוזיה, כאשר דרגה 1 ברמה דומה. כיתה 5 עולה יותר, כיתה 23 (ELI) היא היקרה ביותר מבין הציונים המכוסים כאן בגלל-בקרת ביניים ועקיבות- רפואית נמוכה.

 

שלח החקירה

whatsapp

טלפון

דוא

חקירה